Syntax: vetné členy
Skladba(syntax) je náuka o zložení viet. Vety sa skladajú z vetných členov. Vetným členom môže byť len plnovýznamový slovný druh. Poznáme tieto vetné členy: podmet, prísudok, predmet, príslovkové určenie, prívlastok, prístavok a doplnok. Podmet a prísudok sú hlavné vetné členy, ostatné sú rozvíjacie. Rozvíjacie vetné členy sa rozvíjajú od hlavných.
Hlavné vetné členy (podmet a prísudok)
Podmet
Podmet je vetný člen, slovo, ktoré vyjadruje vykonávateľa deja. Môže byť určený: podstatným menom(Babka upiekla koláč. podmet-babka), spodstatneným prídavným menom(Obsluhoval nás vrchný. podmet-vrchný), zámenom(Ty si taký múdry. podmet-ty), číslovkou(Doma sme štyria. podmet-štyria), citoslovcím(Zaznelo hlasné au. podmet-au) a neurčitkom slovesa(Fajčiť je zakázané. podmet-fajčiť). Podmet je vždy v nominatíve(čiže sa naň pýtame otázkou kto? čo?). Podmet môže byť aj viacnásobný, čiže určený viacerými slovami(Vyrušoval Jano, aj Kubo, aj Aďo. podmet-Jano, aj Kubo, aj Aďo).
Podmet môže byť vyjadrený alebo nevyjadrený. Nevyjadrený podmet je vtedy, keď vo vete nie je, ale viem si ho tam doplniť. Napríklad: Volám sa Inga. podmet-ja.
Prísudok
Prísudok je vetný člen, slovo, ktoré vyjadruje dej. Je určený plnovýznamovým slovesom(Babka upiekla koláč. prísudok-upiekla) alebo neplnovýznamovým slovesom v kombinácii s iným slovom(Fajčiť je zakázané. prísudok-je zakázané). Podľa toho rozoznávame slovesný a slovesno-menný prísudok. Slovesno-menný prísudok niekedy nazývame aj menný prísudok.
Grafy: prisudzovací sklad
Akúkoľvek vetu možno zapísať pomocou grafu. Podmet a prísudok v grafe zakresľujeme pomocou dvoch obdĺžnikov vedľa seba. Obdĺžniky sú spojené dvojitou čiarou. V jednom obdĺžniku je podmet, v druhom prísudok. Poradie podmetu a prísudku v grafe je zhodné s ich poradím vo vete. Čiže ak je prvý podmet, tak bude v ľavom obdĺžniku, ak je prvý prísudok, tak on bude v ľavom obdĺžniku. Ak je podmet nevyjadrený, obdĺžnik je zakreslený prerušovanou čiarou a vždy je vľavo.
Predmet, príslovkové určenie a prívlastok
Predmet je vetný člen, slovo, ktoré vyjadruje cieľ, zásah alebo obsah deja. Je určený podstatným menom v akomkoľvek páde, okrem nominatívu. Preto sa naň pýtame pádovými otázkami(Koho? Čoho? Komu? Čomu? Čo? Kom? Čom? Kým? Čím?). Delí sa na priamy a nepriamy. Priamy je v akuzatíve, nepriamy v akomkoľvek inom páde.
Príslovkové určenie je vetný člen, slovo, ktoré vyjadruje miesto, čas, spôsob alebo príčinu deja. Pýtame sa naň otázkami: Kde? Kedy? Ako? Prečo? Na základe toho rozlišujeme príslovkové určenie miesta(kde), času(kedy), spôsobu(ako) a príčiny(prečo). Príslovkové určenie nemusí byť určené len príslovkou, ale aj podstatným menom.
Prívlastok je vetný člen, slovo, ktoré vyjadruje vlastnosť podstatného mena. Pýtame sa naň otázkami: Aký? Aká? Aké? Môže byť určený prídavným menom, ale aj iným slovným druhom. Delí sa na zhodný a nezhodný. Zhodný(pekný ujo) je určený prídavným menom, stojí pred podstatným menom ktorého vlastnosť vyjadruje a pádovo sa s ním zhoduje. Nezhodný(váza kvetov) stojí za podstatným menom ktoré vyjadruje a pádovo sa s ním nezhoduje. Postupne rozvíjajúci prívlastok je prívlastok, ktorý sa skladá z viacerých prívlastkov, pričom jeden z nich(nadradený) rozvíja podstatné meno a ďalší prvý prívlastok aj z podstatným menom. Príklad: Toto je môj nový bicykel. Aký bicykel? Nový. Čí nový bicykel? Môj. Viacnásobný prívlastok sa skladá z dvoch rovnocenných prívlastkov. Príklad: Pocítila silnú, neodolateľnú túžbu odísť.
Treba si zapamätať, že príslovkové určenie má prednosť pred predmetom a prívlastok má prednosť pred predmetom aj príslovkovým určením. Znamená to, že keď sa na dané slovo môžem pýtať otázkami rôznych vetných členov, bude to ten, ktorý má prednosť. Príklad: Našiel som Marcela na lavičke v parku. podmet-ja, prísudok-našiel, predmet-Marcela, príslovkové určenie-na lavičke, prívlastok-v parku.
Grafy: určovací sklad
Už sme sa naučili ako zapísať v grafe podmet a prísudok. Ale ako napísať rozvíjacie vetné členy? Tie sa píšu do ďalších riadkov a s vetnými členmi, ktoré rozvíjajú sú spojené šikmou čiarou. Táto čiara sa nazýva určovací sklad. Vzhľadom na to, že z grafu sa musí dať prečítať veta, tak poradie slov vo vete(ako idú za sebou zľava do prava) musí byť rovnaké ako poradie slov v grafe.
Grafy: priraďovací sklad
Viacnásobné vetné členy možno graficky znázorniť pomocou priraďovacieho skladu. Priraďovací sklad sa znázorňuje ako čiara spájajúca obdĺžniky, alebo znamienkom +. Ak obe časti vetného členu rozvíjajú ten istý vetný člen, tak sú znázornené ako menšie obdĺžniky v jednom veľkom obdĺžniku.
Prístavok
Prístavok(prístavkový prívlastok) je voľný zhodný prívlastok pripojený k nadradenému vetnému členu. Môžeme ho z vety vynechať. Príklad: Bratislava, hlavné mesto Slovenska, leží na Dunaji. Vidíte, hrubo vytlačenú časť môžeme vynechať, a preto je oddelená čiarkami. Bratislava-podmet, hlavné-zhodný prívlastok, mesto-prístavok, Slovenska-nezhodný prívlastok, leží-slovesný prísudok, na Dunaji-príslovkové určenie miesta.