Syntax: delenie viet
Skladba(syntax) je náuka o zložení viet. Vety môžeme deliť buď podľa významu(zámeru hovoriaceho), alebo podľa zloženia. Podľa zámeru hovoriaceho sa delia na oznamovacie, opytovacie, rozkazovacie, zvolacie a želacie. Podľa významu delíme vety na jednoduché a súvetia.
Jednoduché vety
Jednoduché vety sú vety, ktoré sa neskladajú z viacerých viet. Majú jeden prísudok, môže však byť viacnásobný. Jednoduché vety delíme na jednočlenné a dvojčlenné.
Dvojčlenné vety majú všetky hlavné vetné členy(podmet aj prísudok). Podmet môže byť aj v dvojčlennej vete nevyjadrený, v tom prípade si ho však viem do vety doplniť. Na základe toho delíme dvojčlenné vety na úplné(s vyjadreným podmetom) a neúplné(s nevyjadreným podmetom).
Jednočlenné vety majú len jeden hlavný vetný člen. Tento vetný člen sa nenazýva podmet ani prísudok, ale vetný základ. Vetný základ môže byť určený buď slovesom, podstatným menom, prídavným menom, číslovkou alebo citoslovcím. Na základe toho delíme jednočlenné vety na slovesné a neslovesné(menné).
Holé vety majú len podmet a prísudok, alebo len vetný základ. Rozvité vety majú aj iné(rozvíjacie) vetné členy.
Príklady: urči vety
Poznámka: pred lomenými čiarami sú zobrazené doplnené nevyjadrené podmety.
Eva je holá. Veta: jednoduchá, dvojčlenná, úplná, holá
Mama varí obed. Veta: jednoduchá, dvojčlenná, úplná, rozvitá
Ja /Bývam v Trnave. Veta: jednoduchá, dvojčlenná, neúplná, rozvitá
On /Varí. Veta: jednoduchá, dvojčlenná, neúplná, holá
Prší. Veta: jednoduchá, jednočlenná, slovesná, holá
Pekný kabát. Veta: jednoduchá, jednočlenná, neslovesná, rozvitá
Ty /Vstaň! Veta: jednoduchá, dvojčlenná, neúplná, holá
Súvetia
Súvetie je veta, ktorá má viac ako dva prísudky. Nemyslím tým viacnásobný prísudok. Napríklad veta V škole sedím, vyrušujem a učím sa. je jednoduchá veta. Ale veta Doma sedím a v škole vyrušujem. je súvetie.
Súvetie môže mať jeden z prísudkov aj zamlčaný, ale viem si ho doplniť. Príkladom takejto vety je veta Moja mama varí lepšie ako tvoja. Viem si do nej doplniť ďalšie sloveso varí, a tak vznikne veta Moja mama varí lepšie ako varí tvoja.
Súvetie sa delí na jednoduché a zložené. Jednoduché súvetie sa skladá z dvoch jednoduchých viet. Má dva prísudky. Zložené súvetie sa skladá z troch alebo viacerých jednoduchých viet. Má tri a viac prísudkov.
Jednoduché súvetia
Jednoduché súvetia sa delia na priraďovacie a podraďovacie. V priraďovacom súvetí sú obe vety rovnocenné. V podraďovacom súvetí je jedna veta hlavná(H) a druhá vedľajšia(V). To, či je súvetie priraďovacie alebo podraďovacie určíme pomocou spojky, ktorá vety spája. Ak je priraďovacia, súvetie je tiež priraďovacie. Ak podraďovacia, tak podraďovacie. Ak spojka vo vete nie je, tak si ju doplním.
Priraďovacie
Priraďovacie súvetia sa delia na zlučovacie, vylučovacie, odporovacie a stupňovacie. To, do ktorej kategórie to zaradiť určím tiež podľa spojky.
Doma sedím, v škole vyrušujem. Veta: súvetie, jednoduché, priraďovacie, zlučovacie
Buď sa budete učiť, alebo nebudeme kamaráti. Veta: súvetie, jednoduché, priraďovacie, vylučovacie
Učil by som sa, no nechce sa mi. Veta: súvetie, jednoduché, priraďovacie, odporovacie
Nielenže sa neučil, ale je aj drzí! Veta: súvetie, jednoduché, priraďovacie, stupňovacie
Podraďovacie
Podraďovacie súvetie sa skladá z hlavnej vety a vedľajšej vety. Vedľajšia veta je veta, v ktorej sa nachádza daná spojka alebo spájací výraz. Príklad: Navštívili sme dom(H1), v ktorom býval Ľudovít Štúr(V1).
Súvetie | Zámeno |
---|---|
Predmetové | ten, tá, to, tí, tie, toho, tej, tých, tomu, tým, tou, tými |
Prívlastkové | taký, taká, také |
Príslovkové miestne | tam |
Príslovkové časové | vtedy, potom, predtým |
Príslovkové spôsobové | tak, tak-že |
Príslovkové príčinové | preto, preto-lebo |
Podraďovacie súvetia delíme podľa úlohy vedľajšej vety na predmetové, prívlastkové a príslovkové. Príslovkové delíme na miestne, časové, spôsobové a príčinové. Vedľajšiu vetu určíme podľa ukazovacieho zámena, ktoré je v hlavnej vete. Ak tam nie je, doplním si ho. Ak je tam možné doplniť viacero druhov, platí že prívlastok má prednosť pred predmetom.
Kohútik Jarabi, nechoď do záhrady, polámeš ľaliu. Úprava: Kohútik Jarabi, nechoď preto do záhrady, lebo polámeš ľaliu. Veta: súvetie, jednoduché, podraďovacie, príslovkové, príčinové.
A keď ťa zabijú, tak ťa potom dajú do takej záhrady. Veta: súvetie, jednoduché, príslovkové, časové
Bývam tam, kde vynašli žiarovku. Veta: súvetie, jednoduché, podraďovacie, príslovkové, miestne.
Moja mama varí lepšie ako tvoja. Úprava: Moja mama varí tak, že lepšie ako varí tvoja. Veta: súvetie, podraďovacie, príslovkové, spôsobové
Dajú ťa do takej záhrady, kde oni sedávajú. Veta: súvetie, podraďovacie, prívlastkové.
Tam je ten chlapec, ktorý ma zbil. Veta: súvetie, jednoduché, podraďovacie, predmetové.