Teplota
Teplota je základná fyzikálna veličina vyjadrujúca ,,akýsi vnútorný okamžitý energetický stav telesa". Jej značka je t alebo T. Vo fyzike je definovaná ako miera kinetickej energie častíc.
Hlavnou jednotkou teploty je kelvin (K), ale kelvin sa používa len vo vedeckých kruhoch. V bežnom živote sa viac používa stupeň celzia (°C) alebo (hlavne v USA) stupeň Fahrenheita [fárenhajta] (°F). Ak teplotu meriame v kelvinoch, nazýva sa termodynamická teplota a označujeme ju T. Ak je meriame v °C alebo °F označujeme ju spravidla t. Voda pri normálnom tlaku vrie pri 100°C a mrzne pri 0°C.
Meranie teploty
Teplotu meriame teplomerom. Podľa princípu merania poznáme tieto druhy teplomerov:
- Kvapalinový teplomer funguje na princípe zmeny objemu, a teda aj hustoty kvapaliny v uzavretej rúrke. Pozdĺž rúrky vedie stupnica. Pri zvýšení teploty kvapalina zväčší svoj objem (roztiahne sa) a teda vystúpi v rúrke do vyššej polohy. Kvapalina v rúrke je väčšinou ortuť alebo lieh (dôvodom je to, že len tieto dve kvapaliny so zvyšujúcou sa teplotou zväčšujú svoj objem rovnomerne). Prvý kvapalinový teplomer zostrojil už Galileo Galilei, ten však fungoval trošku ináč (skladal sa z nádoby s kvapalinou, v ktorej boli umiestnené menšie nádobky s kvapalinami s rôznou hustotou. Keďže vieme, že ustota kvapaliny teplotou mení a že v tekutine plávajú telesá, ktoré majú menšiu hustotu, teplotu sme vedeli zistiť podľa toho, ktoré nádobky v kvapaline plávali a ktoré nie).
- Bimetalický teplomer sa skladá z bimetalu (bi-2 a metal-kov, bimetal je teda špirála zložená z dvoch rozdielnych kovov). Pri zvýšení teploty sa oba kovy roztiahnu, no každý z nich v inej miere a to pohne ručičkou, ku ktorej je špirála pripevnená.
- Digitálny teplomer funguje na princípe zmey elektrickej vodivosti kovov pri zmene teploty.
Okrem týchto druhov existujú infračervené teplomery, plynové teplomery, teplotné indikátory a mnohé ďalšie. Ak chceme teplomery rozdeliť podľa použitia, tak poznáme okenné teplomery, izbové teplomery, kuchynské teplomery, lekárske teplomery atď.
Lekársky teplomer má rozsah od 35°C po 42°C a zúžený koniec, ktorý slúži na to, aby nameraná hodnota po vytiahnutí neklesla a mohli sme ju v pokoji prečítať. Potom však kvapalinu musíme nasilu striasť dole.
Pri meraní teploty musíme dodržiavať tieto zásady:
- Na kaţdé meranie teploty si vyberieme teplomer s primeraným rozsahom merania teploty, teda s ohľadom na najniţšiu a najvyššiu teplotu, ktorú môţeme teplomerom odmerať.
- Dôleţité je zistiť, v akých jednotkách je zostrojená stupnica teplomera, prípadne pri digitálnych teplomeroch, v akých jednotkách je uvedená hodnota teploty na displeji.
- Pri teplomeroch so stupnicou je potrebné zistiť, aký teplotný rozdiel zodpovedá najmenšiemu dieliku stupnice. Pri digitálnych teplomeroch si musíme zistiť, s akou presnosťou sú udávané namerané hodnoty na displeji.
- Ak používame teplomer so stupnicou, tak sa na ňu pozeráme priamo.